Duyurular
 • HABERLER
 • TEKNİK BÜLTENLER
 • FUARLAR
 • MAKALELER
 • Fiyat odaklı üretimden çok maliyet odaklı üretim

  3-S Mühendislik Genel Müdürü Levent Serdar Dervişoğlu ile gerçekleştirdiğimiz görüşmede maliyet odaklı üretim faaliyetlerinin hayata geçmeye başladığı vurgusu ön plana çıktı.

  3-S Mühendislik ve Potanza kardeş iki firma; 3-S Mühendislik proje tarafıyla ilgilenirken; Potanza metal işleme Sıvılarının üretimi ile ilgileniyor. İki firmanın kuruluşu ve gelişimini biraz detaylandırır mısınız?

  3-S Mühendislik 1993 yılında kurucumuz ve onursal başkanımız sayın Kerim Dervişoğlu tarafından kurulmuştur. Bu sene 20. yılımızı kutluyoruz. 3-S mühendislik demir ve demir dışı metaller sektörüne yedek parça ve mühendislik hizmetleri sunmaktadır. 2008 yılında kurulmuş olan Potenza Endüstriyel Yağlar yine aynı sektörde adından da anlaşılacağı gibi endüstriyel yağlar üreterek ve tedarik ederek hizmet vermektedir. Firmamız 2003 yılından bu yana Quaker Chemical Bv firmasının üretici distribütörüdür. 2009 yılında EPDK dan aldığımız madeni yağ lisansı ile Düzce fabrikamızda Quaker Chemical Bv firmasından aldığımız katıklarla Potenza isimli kendi markamızla metal işleme sıvıları, koruyucu yağlar. Bununla Beraber Quintenza ismiyle de yanmaz hidrolikler üretmekteyiz.

  Quaker Chemical ile ortaklığınızı biraz detaylandırır mısınız?

  Quaker Chemical; dünyadaki diğer firmalardan farklı olarak daha niş ürünler ortaya çıkaran bir üretici. Potanza olarak, Quaker Chemical ile bir anlaşma imzaladık ve onlarla yaptığımız anlaşma gereği ürettiğimiz ürünlerde yalnızca Quaker katıklarını kullanacağımızı belirttik. Onlarda Türkiye de başka fabrika açmayacaklarını sözleşmeye bir madde olarak eklediler. Böylece Quaker ile bir anlamda proje ortağı olduk. Fabrika yatırımlarının tümü Potanza tarafından gerçekleştirildi. Fabrika Quaker tarafından dizayn edildi. Şu anda, Quaker’ın Ar-Ge biriminde geliştirilen ürün konsantre halde bize gönderiliyor. Biz Türkiye’den tedarik ettiğimiz hammaddelerle bu konsantrasyonu karıştırarak Potenza ve Quintenza markalı ürünlerimizi elde ediyoruz. Hedefimiz, 2015 yılında 5 bin ton metal isleme sıvısı üretebilmek. Türkiye’de metal işleme sıvılarının kullanımı, Pet-der verilerine göre; 14 bin ton civarında…Ancak Petder’e üye olmayan firmaların ürettikleriyle bence metal işleme sıvıları pazarı 25.000 tona ulaşabilir.

  Sektörün yaşadığı sorunlardan biraz bahseder misiniz?

  Bence sektörün en büyük sıkıntısı kaçak mazot ve buna bağlı ÖTV’dir. Zira 2009 yılında lisansımızı aldığımızda yanılmıyorsam 109. madeni yağ lisansı olan firmaydık yıl 2013 lisanslı firma sayısı 300’ün üzerinde. Bu firmalar kaçak mazot, halk arasındaki tabiriyle ‘10 numara’ yağ üretmek için kuruluyor. Devletin vergi kaybı son 5 yılda yanılmıyorsam 5 milyar TL’nin üzerinde. Kaçak mazot üretimini karsız bir hale getirilmesi için metal işleme sıvılarında da 1.3007 tl/kg ÖTV uygulanıyor. Bu da müşterilerimizin üretim maliyetlerini artırırken bizimde OTV’li ürün üretmek için ekstra finansman bulmamızı gerektiriyor. Zira devletimizin saldığı özel tüketici vergisi fatura kesildikten 15 gün sonra ödenmeli ancak, bizim en iyi şartla sattığımız müşterimizden tahsilat süremiz minimum 60 gün. Kısaca biz müşterimizden ilk faturamızı tahsil edene kadar bizden 15 günde bir mal aldığını varsaysak 4 kere ÖTV ödemiş olacağız. hammaddelerin peşin alındığı bir pazarda birde 15 güne bir vergi finansmanı, bununla beraber Pazar şartları ve 300’ün üzerinde üreticiyle rekabet sonucu vade farklarını yansıtamama bizleri zorlamakta.

  Metal işleme sıvıları ile ilgili bir çok firma var. Sizi bu konuda öne çıkaran özellikleriniz sizce neler?
  Bizim gerçek rakiplerimiz –siz bu firmaları biliyorsunuz- gerçekten çok önemli ve değer verdiğimiz rakipler. Quaker’ın geniş Ar-Ge labaratuarı ve araştırmaya ayırdığı bütçeler, bizim bu işe girmemize sebep oldu. Biz üreticilerden bize gelen talepleri Quaker’a yansıtıyoruz ve onların istediği tarzda ürünü hayata geçiriyoruz. Örneğin metal işlemede en büyük sorunlardan birisi bakteri-mantar sorunu …Bunları aşmak için CNC tezgahında ayda bir, boru imalat fabrikasında yılda bir bu metal işleme sıvısı değiştirilir. Bu sıvı maalesef çok büyük maliyetlerle bertaraf edilmesi gerekir’. Bu noktada biz bakteri mantar sorununu en aza indirdik, emisyonların ömürlerini arttırdık ve doğal çevrenin korunması için adım attık. Bizden sonra rakiplerimiz de aynı testleri ve üretim metotlarını uyguluyor. Bakteri - mantar ve emisyon dayanımının arttığını söyleyebiliriz.

  Yurtdışıyla karşılaştırdığınızda Türkiye’deki metal işleme sıvıları sektörü gelişmiş ülkelerin neresinde?

  Türkiye maalesef bir kimya ülkesi değil; know-how ve Ar-Ge yurtdışından geliyor. Hammaddelerin birçoğunu ithal ediyoruz. Bu nedenlerle teknolojik olarak çok ileride olduğumuz söylenemez. Ancak üretime dayalı her gecen gün tüketim arıyor. Sanayimiz geliştikçe, metal işeme sıvısı kullanımı artıyor. Otomotiv sanayindeki ülke olarak gelişmemiz her gün global otomotiv üreticilerinin projelerini birbiri ardına Türkiye’ye kaydırmaları, yan sanayimizin sanayi kapasitelerini doldurmasına ve bağlı olarak kullandıkları hammadde ve yardımcı maddelerdeki tüketimlerini artırıyor. kısacası metal işleme sıvıları teknolojik olarak dışarıya bağımlı olmakla beraber’, tüketim miktarlarını doğal olarak sanayimiz belirlemekte.

  Metal işleme sıvılarının en yoğun kullanıldığı sektör hangisi ve bu sektörde Türkiye dünyanın neresinde?

  Metal İşleme Sıvılarının; demir çelik sektöründe kullanımı yoğun. Türkiye’de Demir çelik sektöründe sekizinci sırada. Biz iyi çalışan ve gerçekten çalışmalarımızda başarılar elde eden bir ülkeyiz. Makina parçaları işleme tezgahlarında ucuz metal işleme sıvısı kullanmaktan çok, uç ömrünü arttıran emisyonlar kullanmak ön planda olmalı…
  Boru farikalarında ucuz bor yağından çok; uzun ömürlü bor yağının; pasa karşı koruma sağlayan bir bor yağının seçilmesi önemli. Aslında Türkiye’nin demir çelik sektöründe 8. Sırada olması için herhangi bir sebep yok. Hammadde, İşgücü ve diğer tüm koşullar Türkiye’nin demir - çelik sektöründe gelişmesinin önünde engel. Ancak demir - çelik sektörünün gelişimi için üç ana unsur söz konusu; Birincisi, Türkiye geçiş yoları üzerinde; ikincisi, İşini iyi yapan insanların ülkesi ve üçüncüsü yaşlı Avrupa’nın yapmadığı işleri yapıyoruz. bizde elimizden geldiği kadar bu sektöre hadde yağı; koruyucu yağ, yanmaz hidrolik sağlayarak ‘çorbada tuzumuzun olmasından’ gurur duyuyoruz.

  Son olarak metal işleme sıvıları ile ilgili söylemek istediklerinizi alabilir miyiz?

  Ben metal işleme sıvılarına özellikle ürettiklerimize hayranım. Yüzde 95 su ile karıştırarak hem uç ömrünü artırıyor, hem işlediğiniz parçayı koruyor hem de tezgahınızı koruyor. Ancak iyi sonuç almak için çok iyi bakılmalı, düzenli takip edilmeli. Eğer düzenli aralıklarla testler yapılmazsa bir sabah geldiğinizde tüm ürettiğiniz parçaların paslanmış olması gibi bir kötü sürprizle karşılaşabilirsiniz

  Ayrıca metal işleme sıvısından daha da önemli olan kullanacağınız şudur. Bu su toplam emisyonun veya solüsyonun minimum yüzde 95’ini oluşturmaktadır.

  Bu sebepten ötürü metal işleme sıvılarının her türlü suyla istediğimiz sonucu vermeyeceğini unutmamız lazım. Sert ve yumuşak sular içinde farklı metal işleme sıvıları kullanılmalı, bununla beraber tedarikçi tarafından metal isleme sıvısı önerilmeden önce muhakkak suyunuzu analiz etmeli veya varsa analiz raporunuzu incelemeli. Kapınıza suyunuza hiç dikkat etmeden urun öneren bir metal işleme sıvısı satıcısı geldiyse, şirketinizin selameti için kovabildiniz kadar uzağa kovun.

  Levent Serdar Dervişoğlu kimdir ?
  1970 İstanbul doğumlu. Babası Kerim Dervişoğlu’nun görevi nedeniyle lise eğitimini Karadeniz Ereğlisi’nde aldı. Ereğli Anadolu Lisesi’nden mezun oldu. Üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi İngilizce İktisat Bölümü’nde tamamladı. Bu dönemde bazı şirketlerde çalıştı. 1993 yılında Kerim Dervişoğlu ile birlikte aile şirketi olarak 3 S mühendislik’i kurdu. Ayrıca Basketbol Federasyonu’nda 8 yıl Federasyonu’nda 8 yıl yönetim kurulu üyeliği yaptı. Evli ve iki çocuk babası.
  Bültenler İçin Mail Listemize Kayıt Olun
  Gönder
  Facebook - Potenza Twitter - Potenza Linkedin - Potenza