Üniversite yıllarımda bir hayalim vardı. Kendi işimi kurmak , bugünkü tabirle girişimcilik ruhu.  Daha sonra bunu ;1960’lı yıllarda Lise de  okurken   karşı komşumuzun bana hitaben, ‘’Senin baban memur, ben kestane ocağımın başında kestane pişirip  satıyorum ve mutluyum, işimi senin  babanın maaşına değişmem.’’ Sözünden çok etkilendiğime bağladım.
Kendi işini kurmak  yapılabilirse çok iyi ancak bir altyapı  ve tecrübe gereklidir.
1967 yılında ERDEMİR’de işe başladığımda , kendi düşünceme göre 5 yıl yeter demiştim, İşimi o kadar sevdim ki 5 yıl tam 25 yıl oldu. 
Netice olarak , benim hayalim 25 yıl sonra gerçekleşti. Eşim ve büyük oğlumla birlikte  17 Mart 1993 de Potenzayı kurmak nasip oldu.
Geçen yıl 20. Kuruluş yıldönümünü  idrak ettik. Başlangıçta koyduğumuz hedeflere uygun olarak Potenza yoluna devam etmektedir. 3 kişi ile başlayan şirketimiz bugün 30 kişiye ulaştı. Şirketi ilk kurduğumuzda, gelecekte büyüyeceğimize inanarak kurumsallık ilkesini benimsedik ve her şeyin bir kuralı kaidesi olması gerektiğine inandık. Şirkette ilk 10 yıl görev yaptım. Son 10 yılım Erdemir ve Kibar Holding camiasında faydalı hizmetlerle geçti .Bu  süre zarfında oğlum Levent, kardeşleri ve çalışan diğer evlatlarımla birlikte şirketi en iyi bir şekilde yönettiler.
Kuruluş sırasında temsilciğini ve distribütörlüğünü yaptığımız firmaların ürünlerini bir gün ülkemizde üretme hedefini, Düzce Endüstriyel Yağ Üretim Tesislerini kurarak gerçekleştirdiler.
18.01.2007 tarihinde Potenza şirketi kuruldu. 31.12.2013 tarihinde Potenza  A.Ş statüsüne geçti.
Potenza’nın şimdiki hedefi 2023 yılında Türkiye’nin ilk 500 şirketi arasına girmektir.
Bu hedefi de geçmişte olduğu gibi tüm çalışanlarımızla, birlik , beraberlik , karşılıklı sevgi, saygı ve güven içersinde; Vizyon ,Misyon ve değerlerimizi daima dikkate alarak, sonuç odaklı ve çok çalışarak gerçekleştireceğimize inancım tamdır.
Müşterilerimizin, çalışanlarımızın , tedarikçilerimizin kısacası tüm paydaşlarımızın memnuniyeti bizim için esastır.Arzum bunun en iyi bir şekilde gerçekleşmesi ve getirisinin, paydaşlarımız yanında, kurumsal sosyal sorumluluk çerçevesinde topluma da en iyi bir şekilde yansımasıdır.
Gelecek her yeni yılın, geçen yıla göre daha zor bir yıl olduğunu 49 yıllık iş hayatım boyunca  gördüm ,ancak gerekli tedbirler alındığında başarıya ulaşıldığını  da yaşadım. Çünkü sürekli değişim ve yenilik var. Gelişen ulaşım ve iletişim teknolojileri ile birlikte Dünya çok küçüldü , etki ve tepki anlık hale geldi.
Günümüzde ayakta kalabilmek ve başarılı olabilmek artık eski klasik usul ,yönetim tarzı ve çalışmalarla mümkün değil , her zaman oyunu kurallarına göre oynayabilmek için , madem ki bilgi çağındayız bilmemiz, bulmamız ve uygulamamız gerekiyor. Bununla ilgili olarak herkesçe bilinen ancak uygulaması zor olan, uygulandığında başarıya götüren bazı anahtar kelimeleri sıralamak istiyorum.
Ar-Ge , Ür-Ge, İnovasyon, Değişim, Yenilik, Kaliteli Üretim, Düşük Maliyet, Verimlilik , Tasarruf, En iyi Servis Hizmeti  v.b bunları çoğaltabiliriz. Bu anahtar kelimeler derinliğine inilerek uygulanabilirse başarı muhakkak gelecektir.
Her şeyden önce insan değerlidir ,faydalı iş yaparsa çok daha değerlidir.Faydalı iş için; İlke ,sağlam irade, donanım ve kuvvetli bilgi ile mücehhez olmak gerekir.Bunları da dikkate alarak hedeflerimize ulaşacağımıza inanıyorum. Sözlerime ‘’Dünyada bir işi bir kişi yapabiliyorsa herkes yapabilir’’ ifademle son veriyor, Potenza ‘e başarılar diliyorum.
 
Sevgi ve Saygılarımla,

Kerim Dervişoğlu
Yönetim Kurulu Başkanı